ΚΠΕ ΟΜΗΡΟΥΠΟΛΗΣ ΧΙΟΥ - Νηπιαγωγείο Αγ. Μηνά (Νεοχώρι)

Νηπιαγωγείο Αγ. Μηνά (Νεοχώρι) Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Yannis Prodromou
22.05.08

Το Νηπιαγωγείο Αγ. Μηνά - Νεοχωρίου υλοποίησε ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα για την Ελιά. Βασικό κριτΥριο επιλογής του θέματος τους ήταν το ότι η ελιά αφθονεί στο νησί της Χίου, απασχολεί αρκετά μεγάλο μέρος του πληθυσμού, διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην οικονομική - κοινωνική ζωή των κατοίκων, συνδέεται με την ιστορία και τον πολιτισμό και αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της μεσογειακής διατροφής. Τα παιδιά περιηγήθηκαν σε ελαιώνες, επισκέφτηκαν ελαιοτριβεία, φωτογράφισαν, μελέτησαν, σχεδίασαν, κατασκεύασαν, ερεύνησαν. Οι στόχοι ενός περιβαλλοντικού προγράμματος επετεύχθησαν μιας και έγινε έρευνα πεδίου με τους μαθητές να αφήνουν τους τέσσερις τείχους του σχολείου τους και να βγαίνουν έξω στη φύση για να ικανοποιήσουν όλες τις αισθήσεις τους. Επίσης, με τη βοήθεια και χρήση των νέων τεχνολογιών, παρήγαγαν ένα πολύ αξιόλογο εκπαιδευτικό υλικό που πιστοποιεί με τον καλύτερο τρόπο τη συλλογική δουλειά παιδιών και εκπαιδευτικών.

Εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου Αγ. Μηνά - Νεοχωρίου και να αντλήσετε ιδέες για μελλοντικά περιβαλλοντικά προγράμματα.

Τελευταία ανανέωση ( 22.05.08 )