ΚΠΕ ΟΜΗΡΟΥΠΟΛΗΣ ΧΙΟΥ - Απολογισμός Σεμιναρίου για τον Κάμπο της Χίου

Απολογισμός Σεμιναρίου για τον Κάμπο της Χίου Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Yannis Prodromou
18.12.07

Με επιτυχία διεξήχθη το τριήμερο Εκπαιδευτικό ? Περιβαλλοντικό Σεμινάριο, που διοργάνωσε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ομηρούπολης για τα Εσπεριδοειδή και τον Κάμπο της Χίου, στις 14 ? 15 ? 16 Δεκέμβρη 2007. Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Χίου υπΥρξε αρκετά ικανοποιητική, με αποκορύφωμα την Κυριακή, οπότε και έγινε μελέτη πεδίου, με επισκέψεις και ξενάγηση στους δρόμους και στα αρχοντικά του Κάμπου. Οι διαλέξεις πραγματοποιήθηκαν από διακεκριμένους επιστήμονες της Χϊακής και όχι μόνο κοινωνίας και κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των παρισταμένων.

Σε ορισμένες, μάλιστα, περιπτώσεις, υπΥρξε και γόνιμος διάλογος ? αντίλογος μεταξύ επιμορφωτών και επιμορφουμένων. Πολλές διαλέξεις χαρακτηρίστηκαν για την πρωτοτυπία τους αλλά και άλλες διεύρυναν τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις μας. Όλα τα παραπάνω κινήθηκαν γύρω από ένα εκπαιδευτικό πλαίσιο για το σχεδιασμό και εκπόνηση μελλοντικών περιβαλλοντικών προγραμμάτων από τους εκπαιδευτικούς σε συνεργασία με τους μαθητές τους με θεματική τον Κάμπο της Χίου.

Image Image Image Image Image

Τελευταία ανανέωση ( 16.10.12 )