ΚΠΕ ΟΜΗΡΟΥΠΟΛΗΣ ΧΙΟΥ - Δεντροφυτεύσεις

Δεντροφυτεύσεις Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Παιδαγωγική Ομάδα
08.11.07

Το ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου, στα πλαίσια της ενεργούς συμμετοχής του στην προστασία και διαφύλαξη του περιβάλλοντος, θα υλοποιήσει, με τη συνεργασία διάφορων φορέων, 3 δράσεις φύτευσης κατά τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2007. Αναλυτικά:

1. Στις 14 Νοεμβρίου 2007, θα πραγματοποιηθεί φύτευση με αρωματικά φυτά (θυμάρι, λεβάντα, δεντρολίβαμο, ρίγανη κ.α.) στον προαύλιο χώρο του Κ.Π.Ε. Ομηρούπολης,  με τη συμμετοχή μαθητών από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Βροντάδου.

2. Στις 7 Δεκεμβρίου 2007, θα γίνει δεντροφύτευση στην περιοχή "Κουκουβάς" - Κλειδούς του Δ. Ομηρούπολης, από τους μαθητές της 5ης τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βροντάδου, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δασών Χίου και την ομάδα Εθελοντών Δασοπυροσβεστών του Δ. Ομηρούπολης.

3. Στις 19 Δεκεμβρίου 2007, θα πραγματοποιηθεί δεντροφύτευση στην περιοχή Αμανής Ν. Χίου, που επλήγη πρόσφατα από πυρκαγιά, από την Επιτροπή Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου με τη Χιακή κοινωνία.

Τελευταία ανανέωση ( 16.10.12 )